• PCA3 - nieinwazyjny wiarygodny test w diagnostyce w kierunku raka prostaty


  • PROFI-LAB - Pierwsze laboratorium w Polsce wykonujące test PCA3


  • Rak prostaty dotyka 1 na 6 mężczyzn
  • 1
  • 2
  • 3

Czym jest Test PCA3?

PROGENSA PCA3 jest nowym nieinwazyjnym testem opartym na diagnostyce genowej, mającym na celu wspomaganie diagnozowania raka prostaty.
Próbka moczu potrzebna do określenia wyniku PCA3 jest pobierana przez lekarza po badaniu gruczołu krokowego.
PCA3 jest specyficzne dla raka prostaty i w odróżnieniu od PSA nie ma  wpływu na jego  poziom ani powiększenie prostaty, ani żadne inne zmiany nienowotworowe.
Wynik PCA3, razem z badaniem lekarskim i poziomem PSA, zapewnia przydatną informację w decyzji, czy biopsja jest konieczna, czy może zostać odłożona w czasie.
Jeśli wynik biopsji był pozytywny, wynik PCA3 może przynieść dodatkowe informacje na temat agresywności i ewentualnej progresji procesu nowotworowego. Może to pomóc w doborze właściwej kuracji.

Po ostatnich spotkaniach z urologami doszliśmy do wniosków, które powinny nieco rozjaśnić pewne kwestie:

Po pierwsze - Wynik PCA3 score poniżej 20 (wg najnowszego światowego piśmiennictwa) pozwala odstąpić od biopsji prostaty, co niewątpliwie poprawia zarówno komfort pacjenta, jak i chroni go przed niepożądanymi powikłaniami, które mogą mieć miejsce (np. zapalenie prostaty).

Po drugie - Wynik powyżej 35 sugeruje, że biopsja powinna być wykonana.
Choć to do lekarza prowadzącego należy decyzja, czy biopsję tę należy wykonać od razu, czy na podstawie badania fizykalnego oraz obrazu USG i innych badań laboratoryjnych, można się wstrzymać i np po przerwie określonej przez urologa (np 6 miesięcy) - wykonać badanie PCA3 ponownie.

Po trzecie - W sytuacji kiedy pacjent miał ujemną biopsję (czyli taką, w której nie stwierdzono nowotworu prostaty), wynik PSA jest niski, bądź nie bardzo wysoki (np. 7) a wynik PCA3 score jest wysoki (mamy we własnym materiale dwa przypadki o wartościach ponad 90 i ponad 100) - biopsja jest BEZWGLĘDNIE konieczna. W tych obu przypadkach znaleziono raka prostaty i pacjenci, którzy 3 miesiące temu nie spodziewali się tego, są już na dalszym etapie terapii.

Po czwarte - w przypadkach pacjentów, gdzie wartość zawiera się w przedziale 20-35 - zalecana jest obserwacja, z możliwością powtórzenia badania PCA3 po przerwie określonej przez urologa (np 6 miesięcy).